OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Rasy škrečkov

Vitajte na stránke skrecok-dzungarsky.wbl.sk v sekcii Rasy škrečkov

Úpravu tohto bloku zahájite dvojklikom...

Tak tu sú rasy škrečulovsmiley:

1. Škrečok Zlatý

image
o ňom- V roku 1839 objavil zoológ George Waterhouse škrečka zlatého v blízkosti mesta Alepoo. Pomenoval ho Cricetus auratus, čo znamená, škrečok zlatý. Takmer až o sto rokov neskôr sa podarilo profesorovi Aharoniovi zo zoologického oddelenia Univerzity v Jeruzaleme odchytiť prvého živého zlatého škrečka. V hlbokej nore našiel matku s asi 12 mláďatami, z ktorých prežili len tri. Keďže sa rýchlo rozmnožovali, koncom roka ich žilo v zajatí už okolo 300. Škrečkovia dostali dodnes platné označenie: Mesocricetus auratus, škrečok zlatý stredný. ,,Stredný" preto, lebo je menší ako škrečok poľný (Cricetus) a väčší ako trpasličie škrečky (Cricetulus). Po roku 1945 sa stali najobľúbenejšími domácimi miláčikmi aj v Európe.

2. Škrečok Poľný

image

o ňom-Tento hlodavec žijúci vo voľnej prírode dosahuje 20-35 cm a aj s jeho váhou 200-500 gramov o ňom môžeme povedať, že patrí medzi najväčšie hlodavce. Charakteristické je preň pestré sfarbenie. Koncom augusta upadajú divo žijúce škrečky do zimného spánku, ktorý je však prerušovaný, aby sa mohli najesť zo svojich zásob. Napriek nim však škrečok cez zimu stráca asi tretinu svojej celkovej hmotnosti. Samičke sa rodí 4 - 12 mláďat, no tento počet veľmi rýchlo klesá. Aj preto je škrečok poľný vyhlásený za chránený druh.


3. Škrečok Čínsky

image

o ňom-Patrí do rodu sivých škrečkov (cricetulus). Sú to hlodavce s typickým štíhlym telom dlhým 8 - 12,5 cm. Rozoznávacím znakom tohto rodu je neosrstený chvost dlhý 25 - 106 mm. Ušnice sú krátke, pokryté hustými jemnými chĺpkami. Oči nie sú výrazne vypuklé ako pri džungarských škrečkoch, ale sú stredne veľké. Povrch tela je sivý alebo tmavožltý, bruško je svetlosivé alebo biele. Dĺžka života je približne ako u škrečka zlatého 2 - 3,5 roka. Škrečok čínsky obýva stepi, lesostepi i polopúšte severnej Číny. Je to hlodavec s typickou súmračnou aktivitou. Cez deň sa ukrýva z jednoduchých dierach. Živí sa semenami rozličných rastlín, ale skonzumuje i veľa hmyzu.

4.Škrečok Medvedí

image

o ňom-Môže byť krátkosrstý aj dlhosrstý. Je o niečo menší ako divoko sfarbený škrečok zlatý. Voči svojim spoluobyvateľom je mierumilovný.

5. Škrečok Džungársky

image

o ňom-

Škrečky Džungárske sú typické čiernym (šedým) pásikom cez chrbát. Sú malé, menšie než škrečky Sýrske. Sú dva druhy škrečkov džungárskych: Phodopus sungorus cambelli- hnedá až sivá farba. Phododopus sungorus sungorus- je svetlosivej až bielej farby. Pri týchto škrečkoch si musíte dávať naozaj veľký pozor! Dokážu sa veľmi zmenšiť a rýchlo vám utečú. Preto keď budete kupovať klietku, dávajte pozor na rozostupy medzi mrežami. Nemali by byť väčšie než 1 cm. Latinské meno: Phodopus sungorus Dĺžka: 9-12 cm Dĺžka života: 2-3 roky Váha: 30-40 g Počet mláďat: 2-8 mláďat.
 
 
 
6.Škrečok zlatý,sýrsky
 
image
 
o ňom-

Škrečkovi Sýrskemu hovoríme inak aj Zlatý. Sýrske škrečky na rozdiel od Džungárskych máju veľa farieb (sfarbení). Sú farby škoricovej, zlatej, čiernej... Tu je pár základnych informácií o škrečkoch sýrskych: Latinské meno: Mesocricetus auratus Dĺžka: 15-20cm Dĺžka života: 2-4 roky Váha: 130-180g Typy srsti: dlhá, krátka, bez srsti Sfarbenia: žltá, dymová perla, lila, ryšavá, striebor- ná sivá, svetlo sivá, medová, tmavá zlatá, svetlá zlatá, tmavo sivá, plavá, béžová, škoricová.... Počet mláďat: 2-14 mláďat Počet dní tehotenstva: 15-19 dní Krátka história škrečka sýrskeho: Britský zoológ George Waterhause roku 1839 objavil škrečka sýrskeho. Našiel jeho lebku a kožušinu ktoré poslal do múzea v Londýne. O 100 rokov neskôr odchytil profesor Aharon prvého živého sýrskeho škrečka. Našiel samičku s dvanástimi mláďatami, no z dvanástich prežili len tri mláďatá. Rýchlo sa rozmnožili. Dnes kúpite škrečka sýrskeho skoro v každom chovprodukte.

 
 
7. Škrečok roborovský
 
image
o ňom-
 
Škrečok Robovorský je najmenší zo škrečkov. Je bielohnedý, alebo bielosivý. Tento škrečok je veľmi rýchly, preto treba dávať veľmi veľký pozor, aby vám neutiekol. Latinské meno: Phodopus roborovskii Dĺžka: 4-7 cm Dĺžka života: 2-3 roky Počet mláďat: 3-5 mláďat. Najlepšie se snesie v páre, prípadne v skupine 1 samec, dve samičky. Pokiaľ sú spolu od mladosti, snesú sa i dve samičky i dva samci. Aktívni sú v podvečer alebo skoro ráno. V prírode si hrabajú hlboké nory. Pokiaľ je samica v strese, môže mláďata zožrať. Mláďatá je možno oddeliť už po treťom týždni.
 
 
Rasy škrečuľov už máme za sebou smiley Zvládli ste to na 100% yes S pozdravom Bibi a škrečky! Akékoľvek pripomienky a príbehy,otázky dole! enlightenedcheekymail
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk